1. Úvod
  2. ♥ DECIDA INFO »
  3. Vlastnosti ovčí vlny
Vlastnosti ovčí vlny

Ovčí vlna je po staletí (možná i tisíciletí :-)) ceněná pro své úžasné a jedinečné vlastnosti.

Vlněné vlákno je složeno převážně z keratinu, což je bílkovina, která se podílí i na tvorbě lidské kůže, vlasů a nehtů. Další složkou vlněného vlákna je pigment a vázaná vlhkost. Vlákno má šupinovitou strukturu, jednotlivé šupinky se překrývají a tím tvoří nepropustnou vrstvu, která však dobře dýchá, má vynikající tepelnou izolaci - nepropouští ani teplo ani chlad. (Její struktura a vlastnosti jsou podobné jako střecha na domě tvořená z jednotlivých tašek, které se překrývají :-))

Další její jedinečnou vlastností je schopnost zadržovat vodu a to dle druhu až do cca 50% své hmotnosti. Na dotek zůstává vlna dlouho suchá, po odstranění mokré části je schopná se rychle nadbytečné vlhkosti zbavit. Úžasná je i samočistící schopnost. Ráda vzpomínám, jak moje batolící dcerka prolezla jednou ve vlňených kamaškách po kolenách bahnitou mokřinku na louce, kolena měla celá hnědá a když jsme došly domů a vlňáčky šla prát, kolena byla téměř čistá, měla jen slaboulinký nádech, žádný zápach, nic.

Vlnu proto není dobré prát příliš často, pokud není silně znečištěná, je lepší ji nechat jen profouknout na vzduchu. Častým a nešetrným praním se může snížit její funkčnosti a zkrátit životnost.

Vlna je úžasně prodyšná, pokožka dýchá. Při používání na vlněné svrchní kalhotky na látkové pleny pokožka dýchá a nedochází k opruzeninám (pokud tedy není zadeček dlouho ve vlhké plence :-)).

Vlna se může chlubit i velkou ohnivzdorností a vysokou UV ochranou. Potom, co mi oharky od ohně propálily několikrát různé oblečení, nosím již k ohni jedině vlněné svetry. Je úžasné, jak rychle se zbaví i začouděného zápachu :-))

Moje děti milují lehké čepičky z merina i na léto, ochrání před sluncem a horkem :-) Doporučuji.

KONTAKTY
Jana Koudelková
PO - PÁ (8-16h)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz