1. Úvod
  2. ♥ DECIDA INFO »
  3. Rádce - výběr merina
Srovnání různých druhů materiálů

Pokud váháte, jaký materiál použít na Váš "projekt", bude Vám nápomocný tento článek (postupně budeme různé typy doplňovat)

 

Výběr materiálu na zimní čepici

Od zimní čepice očekáváme, že nás krásně zahřeje, bude příjemňoučká a nenáročná na údržbu.

 

Materiály, které nejvíce na čepice doporučuji, je extra merino (ideálně tloušťka 5,5mm nebo na slabší 4mm), alpaka s vlnou 9mm a jednonitka extra merino 7mm

 

Extra merino je mojí nejoblíbenější variantou - čepice z tohoto materiálu je krásně jemňoučká, příjemná, zahřeje tak akorát a vypadá stále stejně krásně i po několika letech nošení. Osobně upřednostňuji tloušťku 5,5mm (105m/100g). Lemík čepice je možno udělat na slabších jehlicích - 5 či 5,5, zbytek čepice já osobně pletu na 6kách (záleží na každém, jak má rád čepičky hutné a jak utahuje). Pokud chcete, aby čepice neprofoukla, doporučuji podšít fleecem.

Jednonitku extra merino 7mm (92m/100g) doporučuji, pokud chcete čepičku ještě silnější. Čepice z této příze opravdu skvěle zahřeje, je super i do extrémnějšího počasí. Vlákna se krásně přizpůsobí a čepice méně snadno profoukne. Jelikož je příze jednonitka, může ze začátku pustit maličko chloupek, který stačí lehce obrat rukou, chloupek se pak již nevytvoří. Pokud nebude upleteno/uháčkováno hodně těsně, příze nejspíš trochu nošením a praním povolí. Je proto lepší vytvořit čepici trochu menší.

 

 

 

 

 

Následující řádky nejsou úplně aktuální - některé materiály již nenabízíme, nicméně na úpravě tohoto článku zatím pracujeme a proto stále necháváme, protože i tak může maličko inspirovat :-)

 

(pro další rady pište na info@decida.cz)

 

Vlevo návleky do zelena - pletené z merina 4mm (konkrétně bez sw) pleteno však na jehlicích 4,5mm - spotřeba 94g (délka 35cm, obvod 20cm - 2 kusy :-))

vpravo čepice tyrkysovozelenočerná - merino 6mm se sw - pletaná však na jehlicích cca 5,5mm (aby byla hutnější a méně profukovala, i tak jsem raději podšila fleesem, aby zvládla i pořádný fučák, syn ji nosí na lyže :-)) spotřeba 85g i s podšívkou, bez podšívky bych tipla 65g (obvod v klidu 50cm, na výšku 20cm - je to na syna 4roky)

uprostřed čepice do čevena - merino se sw 9mm - pleteno na jehlicích 8mm (jelikož jsem žádné větší po ruce neměla :-) čepice je dle mého zbytečně hutná, volila bych jehlice 9mm - spotřeba 100g

 

 

 

MERINO 4MM Na jarní, letní a podzimní úpletyjedno jestli s úpravou superwash či bez... každá várka je vždy jiná, někdy bývá se superwash jemnější, někdy chytá zářivěji barvičky... Většinou jsou však oba typy k nerozeznání. Se superwash je možno prát na šetrný program v pračce, osobně však oba typy doporučuji prát v ruce - máte větší kontrolu, jak probíhá prací cyklus, krom toho můžete vlnu jen jemně "polaskat", praní je rychlé, není potřeba nic speciálního, stačí obyčejný šampon na vlasy (ideálně jemný kopřivový, březový, dětský...), pereme bez prudkého tření ve vlažné vodě...

vhodné na čepice

celoroční návleky (i do šátku na nošení dětí)

jemné nákrčníky, šálky

jemné svetry

kamašky


MERINO 6MM - na zimní úplety každodenní potřeby:

zimní čepice na běžné chození po městě atd., s podšitím klidně i na tuhou zimu...

nadýchané nákrčníky, šály

teplé svetry, přes které se ještě vejde bunda

teplé svrchní kamaše - pod které se vejdou případně i punčochy, teplé svrchní návleky...

 

 

 

 

pokud potřebujete další radu, neváhejte napsat na info@decida.cz - pokud máte zájem o nějaké barvy, které nejsou skladem či v jiném množství, než je dostupné, neváhejte napsat, ráda nabarvím zcela dle Vašich přání :-) těším se, jupííííííííí jou
KONTAKTY
Jana Koudelková
PO - PÁ (8-16h)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz