Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

Ing. Jana Koudelková
Podůlší 79
506 01 Jičín
tel: +420734186543
napište nám
info@decida.cz

 

 


 


 

  


DECIDA INFO » Péče o vlněné úplety
Péče o vlněné úplety

Úplety z vlny, ať už z ovčí či z lamy alpaky, vyžadují trochu jinou péči než pleteniny ze syntetické příze.

Pokud se nejedná o vlnu (merino) s úpravou superwash, perte prosím zásadně v ruce. Vlna má šupinovitou strukturu, při praní se tyto šupiny otvírají a při mechanickém tření mohou do sebe snadněji zapadnout a spojit se, tím vzniká plstění, které je někdy žádoucí, někdy však ne. Vlna je v mokrém stavu daleko méně pevná a odolná, při nesprávné manipulaci může dojít k jejímu poškození.

Pro praní používáme jemný prací prostředek přímo určený na vlnu, já osobně doporučuji jemný šampon, např. březový, kopřivový či dětský.

Nenecháváme v prací lázni dlouho máčet, je potřeba ihned rychle přeprat, ideální je, přidat do prací lázně trochu octa (klidně více 1dcl/2litry vody), aby došlo k lepšímu ustálení barev, které může agresivnější prací prostředek rozpouštět. Barvím pouze potravinářským barvivem, které mi vyhovuje, je méně chemické, nezapáchá při barvení a je mi osobně příjemné.

POZOR!!! POKUD NECHÁTE VLNU DLOUHO NAMOČENOU ČI POUŽIJETE VELKÉ MNOŽSTVÍ PRACÍHO PROSTŘEDKU, MŮŽE POUŠTĚT BARVA HLAVNĚ U INTENZIVNÍCH TMAVÝCH ODSTÍNŮ. Pokud se tak stane, ihned vodu slijte a použijte ocet pro ustálení barev (opět cca 1dcl/2 litry vody).

 

U úpravy superwash výrobci pokryjí vlákno speciálním „filmem“ a tím šupiny uzavřou. Díky tomuto filmu je příze odolnější, ale zároveň na sebe obtížněji váže lanolin, který napomáhá vyšší voděodolnosti.

Toto merino s úpravou superwash je možné prát v pračce na 30 stupňů na speciální program. Nejjistější je však praní v ruce, které se používá i u čištění merina bez úpravy. Není nutné prát tak často jako běžné textilie, vlna má samočistící schopnosti a nejlepší je ji nechat občas profouknout.

ČASTÉ A HLAVNĚ NESPRÁVNÉ PRANÍ MŮŽE SNÍŽIT ŽIVOTNOST VÝROBKU.

Pereme bez prudkého střídání teplot a mechanického tření ve vlažné vodě. Po praní z úpletu pouze jemně vymačkáme vodu, nijak ho nekroutíme. Mokré vlněné vlákno je totiž daleko méně pevné a může se snadněji poškodit. Úplet můžeme zabalit do ručníku, který rychleji odsaje přebytečnou tekutinu. Sušíme nejlépe ve vodorovné poloze. Úplet v mokrém stavu vytvarujeme do požadovaného tvaru, POKUD HO POVĚSÍME, ÚPLET SE VYTÁHNE. Nedoporučuje se sušit na přímém slunci, i když se musím přiznat, že já toto pravidlo nedodržuji a nikdy se pletenině nic nestalo, ani barvičky nebledly.