1. Úvod
 2. ♥ NÁVODY »
 3. PLETENÉ PONOŽKY
NÁVOD NA PLETENÉ PONOŽKY Z OVČÍ VLNY 9MM

Své první ponožky jsem upletla v 15 letech a od té doby pletu pravidelně, poslední dobou u mě platí spíše „kovářova kobyla chodí bosa“,  ale všichni mí blízcí mají nožky v ovčí vlně.

Jsou různé způsoby, jak uplést ponožky, osobně nejraději pletu v kuse kolem dokola, potřebujete sadu 5 krátkých ponožkových jehlic.


Nafocený návod mám na ponožkách pletených „ovčí vlnou 9mm“, aby byl úplet krásně hutný a ponožky vydržely, použila jsem jehlice 6,5mm.


 • Nahodíme na jehlice 4x7 ok (platí pro velikost 38-42), osobně nahazuji oka na jiné silnější jehlice, nebo na 2 jehlice zároveň, aby lemík byl volnější a neškrtil, 2. řadu pletu již klasicky na normální zvolené velikosti.
 • Pleteme na čtyřech jehlicích patent – 1oko hladce, 1 obrace (nebo 2 a 2), upleteme takto cca 20řad (podle toho jak chceme mít ponožky vysoké), můžeme část plést klasicky hladce, či vroubkovaně (1řada hladce a 1 obrace), můžeme zvolit i libovolný vzor…
 • Až se dostaneme do místa, kde bychom chtěli začít patu, rozdělíme úplet na 2 poloviny, 14 ok budeme mít na jehlici, kde začneme vyplétat patu, zbylých 14 ok necháme „odpočívat“
 • Se 14 oky pro patu upleteme stejný počet řad – tedy 14. Potom začneme tvarovat patu: 14 ok si rozdělíme na 3 části (pokud není dělitelné třemi, necháme větší část uprostřed a na stranách stejný počet) – tedy 4, 6 a 4 oka (můžeme rozdělit na 3 jehlice, ale já osobně pletu vše stále na jedné)

 • Nejprve upleteme 4oka z první části a 5 ok z druhé části hladce – poslední oko z 2.části sejmeme, upleteme 1.oko z třetí části a předcházející sejmuté oko (poslední z druhé části) přes něj přehodíme, potom úplet otočíme (zbylá 3 oka z třetí části nepleteme)

 • První oko po otočení sejmeme (nepleteme ho), přízi vedeme vepředu, další oka pleteme obrace až do posledního oka z druhé (prostřední části, upleteme tedy 4oka), poslední oko nabereme společně s prvním okem z původní první části a spleteme obrace.

 • Úplet opět otočíme, první oko sejmeme s přízí vedenou vepředu, upleteme 4oka hladce, u posledního oka z prostřední části postupujeme stejně jako v bodu 5. (sejmeme ho, upleteme první oko z třetí části a sejmuté oko přes něj přehodíme), úplet otočíme a pokračujeme stejně, jako v bodu 6 a 7, dokud nám na stranách (první a třetí části) nezůstane žádné oko…

 • Poté nabereme krajová oka na levé straně (z lícového pohledu) na jehlici, dostaneme tak dalších 9 ok.

 • Pleteme dokola, až se dostaneme na pravou stranu (z lícového pohledu), nabereme dalších 9 krajových ok. 6ok, které nám zůstali na začátku z tvarování paty, rozdělíme po třech okách na 1. a 3. jehlici. Měli bychom mít na 1. a 3. jehlici 11ok.

 • Jednu řadu upleteme klasicky (je na nás, jestli oka z 2. jehlice rozdělíme na 2 jehlice, nebo budeme plést jen na třech jehlicích). V další řadě začneme ujímat klínek, aby ponožka nebyla příliš volná v oblasti kotníku. Nejprve ujímáme na 1.jehlici (pravé straně kotníku) tak, že předposlední 2 oka na 1. jehlici spleteme hladce (upleteme 8ok, 2oka spleteme hladce, 1oko upleteme hladce)

 • Dále ujímáme na 3. jehlici, upleteme 1.oko hladce, 2. oko sejmeme, 3.oko upleteme hladce a sejmuté oko přes něj přetáhneme, zbylá oka pleteme hladce. Toto ujímání ještě opakujeme 2x v každé 2. řadě.

 • Upleteme cca 20řad hladce, nejlepší je ponožku vyzkoušet na noze, měla by sahat trochu pod konec malíčku. Začneme tvarovat špičku. Mé nejoblíbenější ujímání je na stranách ponožky, říká se mu ujímání s páskem. Bohužel nemám nafoceno. Ujímáme na 1. jehlici tak, jak jsme to dělali při tvarování klínku, pleteme hladce až po 3. a 2. oko od konce, ty spleteme hladce. Na další 2. jehlici pleteme 1.oko hladce, 2. oko sejmeme, 3.oko upleteme hladce a sejmuté oko přes něj přetáhneme, na 3. jehlici (či na konci 2.jehlice, pokud jsme zůstali při pletení na 3jehlicích) pleteme až po 3. a 2. oko od konce, ty spleteme hladce. Na poslední jehlici opakujeme postup z 2. jehlice – tj. pleteme 1.oko hladce, 2. oko sejmeme, 3.oko upleteme hladce a sejmuté oko přes něj přetáhneme. Toto opakujeme v každé 2. řadě, dokud nám nezůstane celkem 8ok (na každé jehlici 2oka, pokud pleteme na čtyřech). Tyto zbylá oka můžeme sešít, nebo stačí jen protáhnout konec vlny po ustřižení, oka stáhnout dohromady a konec vlny začistit do úpletu, aby nedošlo k jeho uvolnění a párání.

KONTAKTY
Jana Koudelková
PO - PÁ (8-16h)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz