1. Úvod
  2. ♥ NÁVODY
Stručný návod na pletené vlňáčky na látkové pleny

Vlňáčky pletu na 5ti krátkých jehlicích (resp. na čtyřech a pátou pletu Kiss) možné je plést i na kulatých jehlicích v délce 40cm vhodných na pletení čepic…

Materiál doporučuji merino bez superwash úpravy v tloušťce cca 4mm, jehněčí vlnu bez sw (vhodný je však i jiný materiál – např. 35%alpaka/65%vlna na 5ky jehlice, 100% vlna 4mm).

 

Tento návod je pro vlňáčky vel. M/L - přibližně od 6 měs. (dá se nosit ohrnuté již dříve) do 1 roku dítěte, spotřeba je 80-100g (dle zvolené výšky vlňáčků).

  1. Nahodíme cca 120 ok pro obvod  48cm (nejlépe změřit dítě v plence v nejširším bodě zadečku :-)) na jehlice 3,5mm či 4mm (doporučuji raději vyzkoušet na vzorečku, každý utahuje jinak a i jednotlivé várky merina jsou maličko jinak silné).
  2. Pro pružný pas pleteme nejprve patentem – buď střídáme hladce a obrace po jednom oku, nebo po dvou. Upleteme pružně cca 40 řad (jak kdo chce vysoké - já mám radši vyšší), potom pokračujeme stále hladce až do rozkroku. Nic nepřidávám. Záleží, jak chceme mít vlňáčky vysoké, osobně pletu cca 24cm od pasu do rozkroku.
  3. Po dosažení požadované délky začneme plést rozkrok.  Uprostřed na přední straně vlňáčků naberu na zvláštní jehlici 6 (krajových) ok z jedné jehlice a 6 (počátečních) ok z druhé - s těmito 12ti oky upleteme cca 12 řad. Na zadní straně vlňáčků nabereme stejným způsobem 12 protějších ok na zvláštní jehlici a spleteme je s předními 12ti oky a uzavřeme (je možné také obě prostřední části 12ti ok uzavřít zvlášť a sešít ručně). Na jehlice, kde budeme pokračovat na nohavičky nabereme počáteční (či konečná na druhou nohavici) oka nápletu („mostu“) pro rozkrok a pleteme opět na 5ti jehlicích dokola. Vznikne tím širší nohavička, než kdyby se pletlo bez těchto krajových ok a vlňáčky celkově lépe sedí na objemných plenách.
  4. Pro krátké vlňáčky upleteme cca 10řad a poté můžeme pokračovat patentem a ukončit.
  5. Pro dlouhé vlňáčky ujímáme v každé 10.řadě na vnitřní straně od rozkroku na „zadní i přední“ jehlici 1oko. Opakujeme  tak 5x do požadované šířky nohavice.
  6. Pleteme do potřebné délky a ukončujeme pružným lemem. Osobně jsem vždy dělala nohavičky delší, aby longiesky dlouho vydržely, nejprve děti nosily ohrnuté či pro uplně malá miminka jsem dole stahovala, aby bylo i chodidlo v teple a působilo jako dupačky (stačí provléknout na konci šňůrku, kterou pak vytáhnete, až dítě povyroste :-))KONTAKTY
Jana Koudelková
PO - PÁ (8-16h)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz